id#205 | Ponuka NA PREDAJ

Rodinný dom - RD, Vyšné Opátske, 666 m2

Cena nehnuteľnosti: na vyžiadanie
V prípade záujmu kontaktujte makléra:
Popis nehnuteľnosti:

So súhlasom majiteľa nehnuteľnosti Vám BB-REALITY ponúka na predaj rodinný dom v mestskej časti Vyšné Opátske - Košice.
K pôvodnému domčeku bola vybudovaná v 90´ rokoch prístavba. V roku 2020 prebehla kompletná rekonštrukcia. Pozemok je rovinatý a slnečný v celkovej výmere 666 m2. Úžitková plocha cca 180 m2.
Dispozícia:
1.NP : vstupná chodba, 2 izby, kuchyňa s obývačkou, priechodná izba, kúpeľňa, letná terasa
2. NP : Samostatný vchod, podkrovie na dokončenie s možnosťou dobudovanie viacerých izieb
Orientácia: J,Z
Okná: plastové
Odpad: kanalizácia
Voda: vodovod
Ohrev vody: elektrický bojler
Kúrenie: plynové ústredné, piecka na tuhé palivo
Prístupová cesta: asfaltová obecná
Materiál: kameň, tehla
Mesačné náklady: 145,- EUR
Súčasťou ponuky je aj samostatne stojaca garáž. Celý pozemok je oplotený. Energetický certifikát budovy- C.
Ak Vás ponuka zaujala a máte záujem osobnú obhliadku nehnuteľnosti neváhajte kontaktovať makléra na tel. č.: 0940 013 351 – Kučera BB-REALITY

Realitná kancelária BB-REALITY, s.r.o. je členom Realitnej únie SR a riadi sa jej Realitným kódexom. Uvedená cena je konečná, zahŕňa províziu realitnej kancelárie, kompletný právny servis zabezpečovaný renomovanou advokátskou kanceláriou, poradenstvo k prevodu nehnuteľnosti a bezplatnú ponuku financovania prostredníctvom úveru.

Možnosť výmeny za Vašu nehnuteľnosť alebo kúpy prostredníctvom úveru. V prípade financovania kúpy nehnuteľnosti prostredníctvom hypotekárneho úveru Vám radi poradíme pri jeho výbere a aj kompletne zabezpečíme jeho vybavenie- naša spoločnosť BB-REALITY, s.r.o. sa špecializuje na finančné poradenstvo a kompletné spracovávanie úverových produktov spojených s financovaním nehnuteľností, spolupracujeme so všetkými bankovými domami- Československá obchodná banka, mBank, Oberbank, Poštová banka, Prima banka,365 banka, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, UniCredit bank, VÚB. Spoluprácou s týmito partnermi dokážeme optimálnym spôsobom vyriešiť akýkoľvek zámer nášho klienta a zabezpečiť mu najvýhodnejšie financovanie, ktoré je aktuálne na trhu dostupné. V prípade doplňujúcich otázok ma kontaktujte na tel. čísle 0940 013 351, 048 419 18 17- Kučera.

Historická obec Vyšné Opátske má zaujímavú minulosť. I keď nepatrí medzi najstaršie obce Košíc, je zaujímavé, akým spôsobom vznikla. Jej územie patrilo Benediktínskemu opátstvu – kláštoru z dediny Krásna nad Hornádom. K životu mníchov dozaista patrilo aj víno a svahy kopcov nad terajšou dedinou vyzerali vhodné na pestovanie viniča. Tam sa aj mnísi rozhodli založiť vinice, o ktoré sa museli starať najatí odborníci a poddaní. V okolí viníc vzniklo najskôr niekoľko domov, neskôr prvá ulica, potom dedina. Tu môžeme hľadať aj pôvod mena obce. Pre kláštor to bola ich „horná, čiže vyšná zem“. A táto zem patrila opátom. Preto aj neskôr vznikol názov Vyšné Opátske. Na rozdiel od mnohých iných známych príkladov usporiadania obcí (Vyšný Klátov, Nižný Klátov, a pod.), dedina Nižné Opátske neexistovala a neexistuje.

Prvá písomná zmienka o území terajšej obce pochádza z roku 1344. Vtedy Peter, opát z Krásnej nad Hornádom, povolil v miestach Vyšného Opátskeho budovanie viníc pod podmienkou, že budú opátstvu odvádzať desiatkové dane a za každý sud s obsahom 120 gbelov ešte zaplatia po 2 groše s tým, že ak to nesplnia, budú povinní odviesť 12 grošov.
Vznik viníc a vznik dediny však nemožno klásť do rovnakého času, t.j. 14. storočia. Je pravdepodobné, že v stredoveku tam už nejaké domy stáli, ale toto osídlenie nemalo charakter obce. Svedčia o tom aj portálne súpisy, ktoré v týchto miestach nespomínajú žiadnu obec ani v rokoch 1427, 1553, ba ani v rokoch 1715 a 1720. Prvý písomný doklad o existencii dediny existuje až z roku 1746. Píše sa o nej ako o filiálke farnosti z Krásnej nad Hornádom.
Zaujímavý je aj pôvod neskoršej dediny. Jej pôvodní obyvatelia neboli dedinčania, ale prevažne mešťania z Košíc, ktorým viac vyhovovalo bývať hneď pri vinohrade, než tam dochádzať.
Košice boli kozmopolitným mestom, kde sa hovorilo mnohými jazykmi. Je zaujímavé, že podľa dostupných historických prameňov bolo Vyšné Opátske obcou, kde sa presťahovali najmä Slováci. Lexikón obcí z roku 1773 uvádza súčasnú obec Vyšné Opátske pod maďarským názvom Azilvás Apáthi, pričom v popise ju uvádza ako dedinu, kde sa hovorí prevažne po slovensky.
Čo sa týka názvu obce, ten je odvodený od pôvodného chotárneho názvu, ktorým sa označovala zem, pole, nachádzajúce sa na tomto pôvodnom území. Časť mena „Apáthi“ značí - patriace opátstvu. Prívlastok v maďarskom názve „Szilvás" pochádza od slova slivka, čo súvisí so skutočnosťou, že sa tu nachádzali aj slivkové sady.
Morové epidémie a protihabsburgské povstania vedené Františkom II. Rákóczim spôsobili takmer úplne vyľudnenie Košíc a ich okolia. To sa vo Vyšnom Opátskom prejavilo tak, že už nebolo možné obrábať rozsiahle vinice a sady. Vinohradníctvo upadalo, už nikdy nedosiahlo niekdajšie rozmery a neskôr zaniklo.
Obec Vyšné Opátske sa stala súčasťou Košíc ako mestská časť v roku 1990.
Mestská časť je zaujímavá aj z hľadiska milovníkov záhradkárčenia. V súčasnosti sa tu nachádza približne tisíc záhradných chát s pozemkami.
Zo zachovaných historických objektov sa tu nachádza Kostol Božského srdca Ježišovho, ktorý bol postavený v roku 1912. 
Zobraziť celý popis nehnuteľnosti
Zobraziť celú ponuku nehnuteľností na mape. (GPS: LAT 48.700727, LON 21.282398)
Radi Vám poskytneme viac informácií aj o tejto nehnuteľnosti.
Realitná kancelária: BB-REALITY, s.r.o., Skuteckého 17, 974 01 Banská Bystrica
IČO: 36 720 160, DIČ: 2022294945
Viac informácií o našej realitnej kancelárii
V prípade záujmu kontaktujte makléra:
Podobné ponuky nehnuteľností: