id#241 | Ponuka PRENAJATÉ

PRENAJATÉ 3-izbový byt, Banská Bystrica, Bernolákova, 65 m2

Cena nehnuteľnosti: na vyžiadanie
V prípade záujmu kontaktujte makléra:
Popis nehnuteľnosti:

PRENAJATÉ Ponúkame na dlhodobý prenájom priestranný, slnečný, zrekonštruovaný, trojizbový byt s loggiou a výťahom na treťom podlaží v Banskej Bystrici, Radvaň, Bernolákova. Podlahová plocha bytu s príslušenstvom bez loggie je cca 65 m2. Bytový dom je ako celok kompletne zrekonštruovaný. K bytu prislúcha pivnica. V okolí bytu je dostatok parkovacích miest a kompletná občianska vybavenosť.
Mesačná suma prenájmu bez elektrickej energie je 750 €. Jedná sa o dlhodobý prenájom a nájomná zmluva sa uzatvára MINIMÁLNE na dobu 12 mesiacov. Majitelia bytu ocenia nájomcov nefajčiarov a bez zvieratiek. Energetický certifikát budovy: B.

Pri podpise zmluvy sa platí nevratný depozit vo výške jedného nájmu /odmena RK/ a dva mesačné nájmy vopred. Bližšie informácie či prípadnú obhliadku si môžete dohodnúť na tel. čísle 0907 99 88 77, 048/419 18 17, Jan Vundr alebo emailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Prvé písomné zmienky o obci Radvaň pochádzajú z druhej polovice 13. storočia. Zmienky dokladajú, že tu žili kráľovskí rybári, ktorí lovili ryby v Hrone. V roku 1287 daroval uhorský kráľ Ladislav IV. obec Dionýzovi, predkovi šľachtického rodu Radvanských. Obec sa následne stala sídlom tohto významného rodu, ktorého predstavitelia si v obci postavili v 16. storočí reprezentatívny kaštieľ. Radvaň bola v roku 1964 zlúčená s obcou Kráľová do obce Radvaň-Kráľová. Tá bola o dva roky neskôr pripojená k Banskej Bystrici. Obyvatelia Radvane sa zaoberali najmä poľnohospodárstvom a niektorými remeslami. V obci pôsobili farbiari, klobučníci, nožiari a hrebenári. V rokoch 1633 – 1925 tu pôsobili aj niekoľkí výrobcovia pušného prachu, ktorý bol veľmi kvalitný a vyhľadávaný. V roku 1687 v obci pôsobili štyria prachári, v dvadsiatych rokoch 20. storočia sa výrobe prachu ešte venovali rodiny Klimo, Petrikovich a Veselko. Stupy a dielne na výrobu pušného prachu sa nachádzali v blízkej Malachovskej doline (v roku 1786 ich tu bolo 8, v roku 1842 dokonca 11). V druhej polovici 19. storočia v obci vznikli aj dve súkenky (majiteľmi boli Ján Markovič a J. Horenický). Súkenka J. Markoviča bola zrušená v roku 1950. V roku 1923 bola v Radvani založená súkromná píla firmou Rosenberger a spol., ktorá sa nachádzala pri železničnej stanici. Píla bola po roku 1948 znárodnená a pričlenená k podniku Pohronské píly (neskôr Drevona). V roku 1949 bolo v obci založené jednotné roľnícke družstvo (JRD), ktoré bolo v roku 1961 zlúčené s družstvami v Kráľovej, Kremničke, Malachove, Iliaši a v Rakytovciach do jedného veľkého JRD (s názvom: JRD SNP Banská Bystrica). Obec Radvaň bývala známa okrem iného Radvanským jarmokom, ktorý sa konával už v 14. storočí, pravdepodobne počas púte k radvanskému kostolu Panny Márie (v lokalite Hôrka). Privilégium konať výročný jarmok v deň sviatku Narodenia Panny Márie (teda 8. septembra) dostala obec od cisára Leopolda I. v roku 1655 (v roku jeho korunovácie za uhorského kráľa; cisárom sa stal až po smrti otca Ferdinanda III. v roku 1657). V spore o konanie jarmoku s mestom Banská Bystrica napokon Leopold I. v roku 1697 rozhodol, že jarmok v deň Narodenia Panny Márie sa môže konať len v Radvani. Radvanský jarmok bol jedným z najväčších a najznámejších v Hornom Uhorsku. Odkaz na jarmok sa našiel dokonca aj v krásnej literatúre (v poviedkach Gustáva Kazimíra Zechentera-Laskomerského a Jozefa Gregora Tajovského). Tradícia výročného jarmoku prežila do dnešných čias, ale jarmok sa už koná na Námestí SNP v Banskej Bystrici.
V radvanskom evanjelickom cirkevnom zbore žil a pôsobil ako farár básnik, publicista a prekladateľ Andrej Sládkovič. V Radvani je aj pochovaný na miestnom evanjelickom cintoríne.
Pamiatky: Kostol Narodenia Panny Márie,
gotický Kaštieľ Radvanských – pôvodne renesančný kaštieľ, v súčasnosti (r. 2014 – 2015) sa rekonštruuje
Bárczyovský kaštieľ – pôvodne gotický objekt z prelomu 15. a 16. storočia, prestavaný na kaštieľ v polovici 17. storočia, dnes v ruinách
Tihányiovský kaštieľ – pôvodne renesančný kaštieľ, prestavaný v 19. storočí, dnes súčasť Stredoslovenského múzea
Radvaň v TV Hronka –veľmi zaujímavé, učíte sa oplatí pozrieť
http://www.tvhronka.sk/relacie/potulky-mestom/potulky-mestom-historia-radvane-radvanskych-kastielov/ 
Zobraziť celý popis nehnuteľnosti
Zobraziť celú ponuku nehnuteľností na mape. (GPS: LAT 48.71708, LON 19.13378)
Radi Vám poskytneme viac informácií aj o tejto nehnuteľnosti.
Realitná kancelária: BB-REALITY, s.r.o., Skuteckého 17, 974 01 Banská Bystrica
IČO: 36 720 160, DIČ: 2022294945
Viac informácií o našej realitnej kancelárii
V prípade záujmu kontaktujte makléra:
Podobné ponuky nehnuteľností: