id#224 | Ponuka NA PREDAJ

2-izbový byt, Povrazník, 55 m2

Cena: 75.000 €
V prípade záujmu kontaktujte makléra:
Popis nehnuteľnosti:

IBA U NÁS ponúkame na predaj kompletne, kvalitne a veľmi vkusne zrekonštruovaný dvojizbový byt na 1/2 poschodí obytného domu v tichej a hubársky obľúbenej lokalite, v obci Povrazník vzdialenej cca 30 km od Banskej Bystrice. Byt má samostatný vstup do každej miestnosti. V roku 2021 bola v byte vykonaná kompletná rekonštrukcia- nové elektrické a vodovodné rozvody, kúpeľňa, veľká rohová kuchynská linka na mieru z masívu. Kúrenie je zabezpečené elektrickými konvektormi s možnosťou pripojenia sa na spoločné ústredné kúrenie. Čistá podlahová plocha bytu bez príslušenstva je cca 55 m2. K bytu prislúcha murovaná pivnica a aj podkrovný priestor. Byt je napojený na internet- FostNet. Mesačné náklady na prevádzku bytu: 120 Eur vrátane elektrickej energie. Energetický certifikát budovy: B.

Viac informácií Vám radi poskytneme telefonicky, na osobnej obhliadke alebo v kancelárii spoločnosti BB-REALITY, s.r.o. – Skuteckého 17, Banská Bystrica (zabezpečené parkovanie)- Ing. Jan Vundr- 0907 99 88 77, 048 419 18 17, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Realitná kancelária BB-REALITY, s.r.o. je členom Realitnej únie SR a riadi sa jej Realitným kódexom. Uvedená cena je konečná, zahŕňa províziu realitnej kancelárie, kompletný právny servis zabezpečovaný renomovanou advokátskou kanceláriou, poradenstvo k prevodu nehnuteľnosti a bezplatnú ponuku financovania prostredníctvom hypotéky.

Možnosť výmeny za Vašu nehnuteľnosť alebo kúpy prostredníctvom úveru. V prípade financovania kúpy nehnuteľnosti prostredníctvom hypotekárneho úveru Vám radi poradíme pri jeho výbere a aj kompletne zabezpečíme jeho vybavenie- naša spoločnosť BB-REALITY, s.r.o. sa špecializuje na finančné poradenstvo a kompletné spracovávanie úverových produktov spojených s financovaním nehnuteľností, spolupracujeme so všetkými bankovými domami- Československá obchodná banka, mBank, Oberbank, OTP banka, Poštová banka, Prima banka, Sber bank, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, UniCredit bank, VÚB. Spoluprácou s týmito partnermi dokážeme optimálnym spôsobom vyriešiť akýkoľvek zámer nášho klienta a zabezpečiť mu najvýhodnejšie financovanie, ktoré je aktuálne na trhu dostupné. V prípade záujmu o obhliadku alebo doplňujúcich otázok nás kontaktujte na tel.: 0907 99 88 77, 048/419 18 17, Jan Vundr alebo emailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

História- Obec pravdepodobne vznikla v 14. storočí, ale prvá písomná zmienka pochádza z 22. mája 1424, keď sa ako Powraznik spolu s ďalšími dedinami ľupčianského panstva spomína na darovacej listine uhorského kráľa Žigmunda Luxemburského. Touto listinou, vydanou v maďarskom Vyšehrade, kráľ Žigmund daroval svojej druhej manželke Barbore Celjskej všetky štyri hrady aj s panstvami vo Zvolenskej stolici (Zvolen, Ľupča, Vígľaš a Dobrá Niva), sedem stredoslovenských banských miest a mestá Brezno a Krupinu. Neskôr sa názov obce menil ma Zaillerdorff (1467 ), Powraznyk (1536 ) a v roku 1786 sa spomína ako Powrasník – po maďarsky Póráz. Od roku 1465 až do roku 1848 bol poddanskou obcou slobodného kráľovského mesta Ľubietová, ktorá bola spolu s Banskou Bystricou, Kremnicou, Banskou Štiavnicou, Banskou Belou, Novou Baňou a Pukancom členom Zväzu siedmich hornouhorských banských miest.

V 16. storočí obec trpela dôsledkom tureckých vojen, v 17. storočí zase vplyvom náboženských nepokojov. V roku 1828 mal Povrazník 20 domov a 156 obyvateľov. V roku 1869 to už bolo 244 obyvateľov, pričom najvyšší počet zaznamenali v roku 1921, keď Povrazník obývalo 386 duší. 13. júna 1927 bol založený Dobrovoľný hasičský zbor, ktorému sa o dva roky neskôr podarilo získať do dnešných dní funkčnú konskú hasičskú striekačku.

Najväčší rozmach obce nastal po II. svetovej vojne. Povrazník oslobodili 21. marca 1945. V roku 1951 bola obec elektrifikovaná a bol zavedený telefón. K novopostavenému kultúrnemu domu s knižnicou a stálym kinom pribudol obecný rozhlas, obchod so zmiešaným tovarom a krčma. Od roku 1958 sa začalo hospodáriť v novozaloženom JRD. V tom istom roku bola do dediny vybudovaná asfaltová cesta zo Strelník a koncom roka bola zavedená pravidelná autobusová doprava. Od roku 1945 tu pribudlo 31 nových rodinných domov a jedna družstevná bytovka. Dnes má Povrazník 80 domov a cca 140 obyvateľov.

Takmer celá história obce je spojená s baníctvom. Plietli sa tu konopné povrazy pre ľubietovské a starohorské bane. Dôkazom tejto činnosti sú tri balvany umiestnené v centre dediny. V strede balvanov sú vytesané otvory, v ktorých bolo osadené drevené zariadenie a pomocou neho remeselníci šponovali a plietli povrazy. Ďalším dôkazom spätosti obce s baníctvom je niekoľko malých baní na železnú rudu v okolí Povrazníka.

Po úpadku baníctva v stredoslovenskej banskej oblasti, predovšetkým v Ľubietovej, sa Povrazník stáva roľnícko – pastierskou obcou. Na prelome 19. a 20. storočia pracovali obyvatelia prevažne v lesoch a v železiarňach v Podbrezovej. Miestne ženy pôvodne ovládali tkanie na dvoch i na štyroch nitelniciach. Ešte v polovici 20. storočia sa tu tkalo plátno a handričkové pokrovce a ojedinele si ešte poniektorí obyvatelia vyrábali i súkno.

Tradičný ľudový odev patrí spolu s odevom dedín Čerín, Dolná Mičiná, Dúbravica, Horná Mičiná, Hrochoť, Môlča, Oravce, Poniky, Sebedín – Bečov a Strelníky k ponickej variante detvianskeho odevného typu. Odevné súčiastky pozostávali z opliecka, mužskej košele, voľakedy iba do pol hrudníka, čepca, zástery a mužských plátenných nohavíc. Na ich vyšívanie sa používala technika tzv. krivej ihly. Pre staršie výšivky bol charakteristický geometrický ornament, na ktorom prevládala žltá farba všetkých odtieňov, modrá a čiastočne aj červená. Novšia ornamentika je rastlinná a je aj pestrofarebnejšia. Kým kontúry kvetov sú vyšité krivou ihlou, stred jednotlivých motívov je vystrihnutý a niekedy ešte podložený tylom. Okrem výšiviek stoja za povšimnutie i tkaniny s množstvom ornamentálnych prvkov radených do pásov. Pre ne je charakteristická červená a čierna farba na bielom podklade. Uplatnenie nachádzajú na obrusoch, textíliách a na vrchnom diele spodnej sukne nazývanom stanka.

Povrazník so svojou zástavbou patrí medzi tzv. potočné radové dediny a s jeho architektúrou ho začleňujeme do oblasti detvianskeho vplyvu. Drevené zrubové domy mali trojpriestorové vnútorné členenie, pričom čelná fasáda s dvoma oknami bola orientovaná do ulice. Exteriér domov bol omietnutý a vybielený. Valbové strechy pokrýval šindeľ. Dvory boli uzavreté, s bránou takisto orientovanou do ulice. Hospodárske budovy mali zrubovú, zriedka stĺpikovú konštrukciu. Boli radené, niekedy i voľne situované aj oproti obytnej časti na druhej strane dvora. Dvor, niekedy dláždený guľatinou, býval vzadu uzavretý sýpkou, kôlňou, chlievom alebo stodolou.

Pravdepodobne najstaršou zachovanou stavbou na Povrazníku je zrubový dom č. 59 z roku 1880.

Najdominantnejším objektom na Povrazníku je zvonica v centre obce, na ktorej bola v roku 1928 odhalená pamätná tabuľa generálovi Dr. M. R. Štefánikovi. Prízemie zvonice je murované a slúži ako požiarna zbrojnica. Drevené poschodie je stĺpikovej konštrukcie s debnením a s dvoma zvonmi – malým z roku 1745 a veľkým z roku 1792. V súvislosti s malým zvonom sa spája jedna povesť. Vraj ho povraznícky furmani našli v piesku na brehu Hrona. Nikto však nevie, odkiaľ sa tam zobral. Kedysi sa ním odháňali búrky a nešťastia. Veľkým sa dnes zvoní na jubileá a výročia.

Dnes je Povrazník známy nielen prekrásnou prírodou, ale aj výskytom nádherných drevných opálov, ktoré vznikli počas vulkanickej činnosti neďalekej sopky Poľana. Pri erupcii prikryla svoje okolie hrubou vrstvou sopečného popola a v okolí Povrazníka zasypala les. Popol však nedosahoval dostatočne vysokú teplotu na to, aby stromy zhoreli, takže uvoľnené chemické látky postupne vsiakli do dreva a premenili ho na drevný opál. Týmto spôsobom sa zachovala štruktúra dreva aj s letokruhmi a vyrastajúcimi konármi. Dnes je sopečný popol spevnený na tuf, z ktorého sa dajú vyryžovať drobné granáty. 
Zobraziť celý popis nehnuteľnosti
Zobraziť celú ponuku nehnuteľností na mape. (GPS: LAT 48.71621, LON 19.36481)
Radi Vám poskytneme viac informácií aj o tejto nehnuteľnosti.
Realitná kancelária: BB-REALITY, s.r.o., Skuteckého 17, 974 01 Banská Bystrica
IČO: 36 720 160, DIČ: 2022294945
Viac informácií o našej realitnej kancelárii
V prípade záujmu kontaktujte makléra:
Podobné ponuky nehnuteľností: